Fatih Altaylı: İktidar bu “süreli tasarruf” ile paydaşlarına diyor ki, “Sıkın dişinizi üç sene sonra yine aynı tas aynı hamam devam ederiz”

Gazeteci Fatih Altaylı, iktidarın açıkladığı tasarruf paketini eleştirerek, “Dostlar tasarrufta görsün tipi palavradan bir tasarruf.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uzun bir süreden bu yana konuşulan, araç alımından, yönetim kurulu üyelerinin ücretlerini sınırlamaya kadar uzanan Kamuda Tasarruf Paketi’ni açıkladı. Buna göre, yeni araç satın alma ve kiralama, yeni bina yapımı 3 yıl süreyle durdurulacak. Mevcut taşıt kiralama sözleşmeleri izin alınmadan yenilenmeyecek. 

Altaylı yeni tasarruf paketine ilişkin olarak yazısında şu ifadeleri kullandı: 

“Tasarrufun yılı mı olur. Lüzumsuz harcama ise hiçbir zaman yapmazsın. Peki niye 3 sene! Çünkü 3 sene sonra seçim var. O zaman muslukları açacağız. Yani akıllanma, gereksiz harcamayı ilelebet kesme gibi bir durum yok. İktidar bu “süreli tasarruf” ile paydaşlarına diyor ki, “Sıkın dişinizi üç sene. Sonda yine aynı tas aynı hamam devam ederiz” Çünkü makam arabası demek, lüks tüketim demek sadece belediye başkanını, sadece bakanı mutlu etmiyor ki!

Dostlar alışverişte görsün diye 3 yıllık yarım yamalak bir ara. O da üst değil, alt kademeye. 100 milyar TL sağlanacakmış bu tasarruflarla. Yeni İstanbul Havalimanı’nın bedelinin üçte biri. Şehir hastanelerine ödenecek paranın 15’te biri. Birkaç gün önce yazdığım sigaraya kaçakçılığının yarattığı vergi kaybı 110 milyar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir