Microsoft, Windows 11’deki Android Desteğini Ortaklık Sayesinde Geri Getirebilir

Microsoft, geçtiğimiz Mart ayında ani bir kararla Windows 11’deki Android alt sistemi desteğini sonlandırmaya karar vermişti. Windows 11’in en ilgi çekici özelliğinin bu olduğunu düşündüğümüzde Android desteğinin kalkması çoğu müşteri için beklenmedik bir karardı.

Yayınlanan yeni bir raporda Windows için Android alt sisteminin kaldığı yerden devam edeceğine dair söylentiler var. Örnek olarak, Tencent App Store uygulamasının bilgisayar versiyonunun Android 13 tabanlı Android OS kullandığı belirtiliyor.

Microsoft ve Tencent, Android uygulamalarının yeniden boyutlandırılabilir pencereler, arama, kısayollar, Microsoft Store’dan yükleme vb. desteklerle yerel uygulamalar gibi olması gerektiğini söylüyor.

Tencent Başkan Yardımcısı Lin Songtao’nun ortaklık hakkındaki görüşleri şu şekilde:

“PC büyük bir kullanıcı tabanına sahip ve mobil geliştiricilere terminaller arası entegrasyonda teknoloji, trafik ve ticarileştirme desteği sağlamak, PC uygulama ekosisteminin refahını ve gelişimini ortaklaşa teşvik etmek ve kullanıcılara daha iyi bir terminaller arası deneyim sunmak için Microsoft Store ve Intel ile birlikte çalışmayı umuyoruz.”

Tencent, Microsoft Store’a 1.500’den fazla mobil uygulama ve oyun getirmeyi planlıyor. Mobil oyunların Çin sektöründe çok popüler olduğunu düşünürsek Microsoft’un neden bu pazara odaklandığını anlamak zor değil. Bu yeni ortaklığın nasıl ilerleyeceği henüz merak konusu ancak Android uygulamaları Windows 11 sistemlerde çalıştırabilmek birçok kullanıcının yoğun olarak istediği bir özellik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir